To jsem zase jednou psala slohovku...

1. listopadu 2012 v 19:24 | PaPája |  Poznatky, názory, věty
Kdybych řekla, že mě sloh nebaví, tak lžu, jak když tiskne. Baví mě, ale když jsme měli psát slohovku v žánru líčení, což je takové to citově zabarvené popisování plačícího rybníku, byla jsem v koncích. Možná, že umím vypisovat svoje pocity na papír, ale ne tímhle stylem. Rozhodně ne prostřednictvím líčení. Nějak mi ta sladká slovíčka, jednoduše řečeno, nejdou přes hubu.

Téma, které jsem si z nabízených vybrala, bylo Sněží. A tak jsem psala o tom, jak sněží, zrovna když venku lilo, jako z konve...


Sedím za oknem a pozoruji tu neskutečně nádhernou situaci, jak se na nebi roztrhl pytel vloček. Sněží. Je až pozoruhodné, že ačkoliv tuto situaci zažívám každým rokem po dobu čtrnácti let, nepřestává mě překvapovat a uchvacovat.
Je to nenahraditelný pohled a pocit se dívat, jak se vločky tetelí, až skoro tulí, a v hrobovém tichu se snášejí k zemi pohybem tak ladným, jako by to byly baletky. Nebude trvat dlouho a za chvíli bude chladná podnimní zem přeměněna na ještě chladnější se sněhovou peřinou, která bude mrazit.
Představuji si, jako stojím na opuštěné cestičce uprostřed pole a nade mnou sněží.Křehké zranitelné vločky mi padají do vlasů, ale jen co se s nimi seznámím, hned zmizí, roztajá se, jako by se snad bály. Cestička se stává bělejší a bělejší, a přesto není slyšet, jak bílé krásky dopadají. Jsou tiché jako myšky. Padají mi na zmrzlé ruce a já jen obdivuji, jak krásné, rozmanité vzory dokáží mraky vytvořit.
Teď si ale uvědomuji, je jen sedím za oknem a sněhová peřina, která tam nyní už opravdu leží, je dílem těch miliónů malých princezen-bílých sněhových vloček.

Toť můj sloh:). Známky se docela bojím. Co se týče naší učitelky, je skvělá, ale přísná. Tak uvidím.
Líčení ale prostě není můj styl! :)

Vaše PaPája
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Mei-riefel Mei-riefel | 10. listopadu 2012 v 18:15 | Reagovat

Je to krásný, moc se ti to povedlo. :)

2 Renata Jašková Renata Jašková | 18. března 2013 v 20:20 | Reagovat

Díky, zachránila jsi mě ! :))

3 Renata Jašková Renata Jašková | E-mail | 18. března 2013 v 20:20 | Reagovat

Opravdu moc pěkné, povedlo se ti to a mě to pomohla děkju

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama