Než se vyběhne...

30. srpna 2014 v 15:00 | PaPája |  BĚHÁME!
Už dlouhou dobu možná nějaké to vyběhnutí ze dveří plánujete. Vždyť to vypadá tak skvěle, a už bych měla něco dělat, abych se trošku hýbla! Jenomže proč se pořád nepodařilo vyhrabat se z peřin? Pokud se běh bude brát jako učení na písemku, tedy jako povinnost, pak chápu, že se to oddálí na neurčitou dobu. Pokud to ale pro člověka bude jedna z oblíbených věcí, třeba druh relaxu či vybití energie, pak se mnohdy budete přemlouvat, abyste nešli - je to dost návykové. :- )I tak možná hledáte cestu, jak mít běhání rádi, jak si po pěti minutách neříkat, sekám s tím, stejně mi to je k ničemu (ale pak toho třeba litujete).


A tak dneska napíšu něco o tom, jak se při běhu cítit dobře, resp. co pro to udělat, co se psychického hlediska týče. Jak se necítit mezi běžci v parku jenom jako nahodilá osoba, ale jako jeden z těch běžců - sebevědomých běžců!


Udělejte si čas!
Pořád hlídáte hodinky, jste z toho nervózní, tepy se vám zvyšují, víc se zadýcháváte. Běhat v časové tísni není vůbec příjemná věc - neběžíte, jenom pospícháte, aby tohle a tamto. Jsem zastáncem toho, a jsem na to tak naučená, že všechno se dá stihnout, když se chce. Ale je dobré si to naplánovat předem nebo spojit příjemné s užitečným (stejně musím do města do knihovny, tak hoďku předtím se proběhnu - a pak doběhnete až ke knihovně). A když pak na to budete mít čas a v hlavě vám nebude brouzdat seznam, co ještě dneska musím udělat, hned to je příjemnější! :-)

V lese? V parku? Po měkkém?
Asi by se to dalo taky řadit do kategorie plány. Už víte, kde/kam poběžíte? Popřípadě kudy; někdy je to dobré, já sama si na Google Earth někdy vybírám cestičky a vyměřuji si jejich vzdálenost, abych věděla a mohla trasu uzpůsobit tréninku. Ale není nutné vždycky počítat - ještě větším relaxem a odpočinkem se to stává, když jdete např. do Stromovky, do městského (zeleného) parku a tam šviháte různé cestičky, jak se vám zrovna zamane. Jeden z takových běhu jsem absolvovala v Nymburce v lesíku u Labe. A byl to zážitek pro duši! :-) Vůbec jsem to tam neznala, takže jsem objevovala a běžela si, kam jsem chtěla. Takže - je fajn, když si vyhlédnete nějaké místo/park, který vám připadá hezký a působí na vás dobře. Výborně se běhá v zeleni - městské parky, lesy, polní cestičky. I prostředím si běh můžete udělat hezký - to mi řekl jednou jeden trenér a je to jedna
z největších pravd o běhu.

Žádná elektronika!
Už se blížíme k jadérku - jdeme se chystat. No jasně, prokrastinace vládne světu. Nevím, jak to lidé měli dřív, ale počítačová nemoc je velmoc (nebo obráceně?). A díky ní se vaše přípravy a chystání na běh můžou protáhnout z deseti minut na celé odpoledne - až se do botasek vůbec nevlezete. Maximálně si pusťte písničky, ale už žádné prohrabávání Facebooku, to váš plán úplně pohřbí.

Buďme krásní/voňaví… prostě supermani!
Poslední rada. Moje oblíbená. A podle všech zkušeností i ta nejlepší a neosvědčenější, co se tohoto tématu týče. Představte si to; koupíte si nové věci do školy/do práce, nemůžete se dočkat, až si je na sebe vezmete a všem je ukážete - a cítíte se pak dobře? Já tedy jo. :-) A stejné je to se sportem, resp. s naším běháníčkem. Není to celé jenom o tom, že se potíme a smrdíme. Můžeme na sobě mít hezké věci, které z nás, ANO, udělají běžce! Je to takový placebo efekt, který vás motivuje - no, tak když už jsem se tak vyčančala, tak ať to trošku vypadá! Já miluju sportovní oblečení, baví mě to kombinovat a tak - opravdu se pak cítím dobře. Vždy se tedy snažím si brát čisté, tak abych nebyla cítit jako hokejisti. :D Už za sebou máme ty retro časy, kdy v obchodě byly jedny kraťasy na výběr. Teď všude dělají spoustu krásných věcí! A jestli se třeba trošku chcete k vyběhnutí (potažmo i k jiné sportovní aktivitě) vybídnout, pak vám zaručuji, že investovat do pěkného kousku na sebe má velký účinek. A nemusí to být hned Adidas nebo Nike. Stačí si někdy vyhlídnout věci třeba v Lidlu - tam mají levné a moc hezké hadříky. Občas takhle přijdu na trénink a s ostatními na sebe ukazujeme: "Jé, ty si byl dneska v Lidlu, viď?" :D
Pak když jenom trošku uhnu od oblékání - klidně se před během i osprchujte, pokud vám to udělá dobře, klidně se i navoňte a namalujte (na trénink se třeba nemaluji tak často, ale na závody to už je rutinní záležitost). Možná se vám může zdát, že na tom nezáleží, vždyť jdu vydat jenom pár kapek potu. Pro mne je běh posvátnost (jako pro někoho třeba jídlo) a ráda se na něj nachystám, proč taky ne. Na všem totiž záleží, a zrovna tohle motivuje jako blázen, to mi věřte - jak před během, tak při běhu!

Běh není žádná povinnost. Může bavit - běhej, nemusí - potom se do toho netlač. Pokud jenom potřebujeme popostrčit či znovu načerpat chuť, je podle názoru důležité (stejně jako u spousty jiných věcí v životě), cítit se dobře, je to určitá cesta k tomu se pak (po běhu) cítit ještě lépe. :-) Nedělejte to jenom, protože to je zrovna v kurzu nebo to dělá Máňa odvedle, takovýhle přístup vám nic nedá. S vervou a radostí vám to dá hodně - a tak si dělejme běh hezkým, protože pak opravdu zjistíte, jak moc hezký je. :-)

Vaše PaPája♥

Co pro vás znamená běh v tomhle smyslu - jak se na něj chystáte, jak se při něm cítíte?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Tia Tia | 31. srpna 2014 v 20:12 | Reagovat

No, já jsem si říkala, že bych přes prázdniny mohla začít běhat. Hm. Byla jsem všeho všudy jednou... Běhat bych chtěla hlavně kvůli kondičce, ale prostě se asi jaksi nedokopu, takže kondička počká. :D

2 Kika Kika | E-mail | Web | 1. září 2014 v 12:55 | Reagovat

skvělé tipy, až skoro mám chuť vyběhnout. Nejvíce mě zaujal ten o tom oblečení a myslím, že zrovna můj problém by to vyřešit mohlo ;)

3 Adina Adina | Web | 1. září 2014 v 13:43 | Reagovat

Hodně motivující článek :D Když to takhle napíšeš, tak se zdá běhání jako nejlepší věc na světě, až jak už psala Kika mám chuť hned vyběhnout... Tak třeba se taky jednou dokopu :D

4 Michelle Michelle | Web | 1. září 2014 v 14:29 | Reagovat

Všichni teď běhají, až je mi skoro smutno z toho, že já ne :) určitě jsi sepsala fajn tipy, to poslední je pravda pravdoucí a platí pro jakýkoliv sport, nejen pro běhání. když hezky vypadáme, hezky se cítíme... a chce se nám :)

5 Denia Denia | Web | 1. září 2014 v 17:04 | Reagovat

Skvěle napsaný článek, fakt takový hodně motivující, ještě od odborníka :).

6 Denisa Denisa | Web | 4. září 2014 v 12:35 | Reagovat

To mi dělá problém, ti lidi kolem, připadám si jako idiot když běžím...navíc mě to vůbec nebaví..raději cvičím doma...ale občas mě to mrzí, že k tomu běhu nemám kladný vztah no

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama